A napelemes rendszerek telepítése manapság nagyon előtérbe került, hiszen olyan korszerű innovációról beszélünk amely előtérbe helyezi a környezettudatosságot. Nagy részben csökkenti géztartásod energiaköltségeit, vagy akár teljesen ki is váltja. A napelem telepítés előtt azonban érdemes jól átgondolni a teljes kivitelezést. Mennyi energia az amire szüksége van a családnak? Van lehetőséged a telepítésre és ha igen, akkor hova kerül új napelemes rendszered.
Ilyenkor kell elővenned az aktuális villanyszámládat, ahol feltüntetésre kerül a fogyasztás is. A villamos árammal működő konyhai gépek, háztartási kis- és nagygépek, ugyanúgy beleszámítanak a sorba, mint a szórakoztatóelektronikák. Emellett fontos kérdés az is, hogy mennyi áramot igényel a fűtés és a vízmelegítés? Elég csak a gázkazánt üzemeltetni, vagy villanybojler is van? Esetleg elektromos fűtéssel oldották meg a fűtést?
A telepítés előtt mindenképpen javasolt átbeszélni egy szakemberrel, hogy hová is lehetne felszerelni a napelem rendszert. Számtalan megoldás létezik a napelemes technológia fejlődésének köszönhetően. A leggyakoribb és bevált megoldás a családi ház tetejére történő telepítés, lehetőség szerint árnyékmentes részre. Azonban ebbe beleszólhat a tető tájolása és dőlésszöge is. Persze nemcsak ferde tető, hanem lapos tetőkre vagy függőleges homlokzatokra is felszerelhető a napelem rendszer. Amennyiben még hatékonyabb szeretnéd kihasználni a napenergiát, úgy érdemes számításba venni a kocsibeállóra vagy a terasz feletti tetőre telepítés lehetőségét is.
Kérj helyszíni felméréstA költségek nagyban függenek a háztartás fogyasztásától és a kiválasztott napelem rendszer technológiájától. Milyen eszközök kellenek a teljes rendszer megvalósításhoz? Szükség van-e a tetőszerkezet megerősítésére? Akkor azonban számba kell venni a különféle tartóeszközök, szerelési anyagok többletköltségét is. A teljes napelem rendszer része nemcsak a napelem, de a tartószerkezet, az inverter, és a különféle elektromos szerelvények is. Mindezek mellett számolni kell még a tervezés, a kivitelezés és a biztonságos beüzemelés költségeivel is. Amikor úgy dönt a családi tanács, hogy ezt nem tudja finanszírozni akkor igénybe vehetitek az aktuálisan futó napelemes vagy otthon felújítási támogatásokat is. Ezzel jelentősen tudjátok csökkenteni az anyagi terheket, hiszen az állam 50% anyagköltség és 50% munkaköltség finanszírozását vállalja. Azonban, ha ezek mellett nincs annyi tartalékod és a támogatásra sem vagy jogosult, akkor lehetőség van államilag támogatott vagy nem támogatott hitelfelvételre is.
Sajnos bolygónknak nagy szüksége van a segítségünkre. Mi pedig azzal óvhatjuk, ha többek között megújuló energiaforrásból nyerünk tiszta energiát. A napelem pedig szerves része a környezettudatos szemléletnek. Van vélemény arról is ami szerint környezetszennyező a napelemek gyártása, és a hulladékkezelése is. Ok, akkor beszéljünk erről racionálisan! Bármilyen energiát felhasználó berendezésről is beszélünk, mindegyik gyártása esetében létrejönnek ezek a költségek és környezetterhelések.
De a legfontosabb szempont, hogy ezt visszatermeli-e az adott gép, vagy sem. Egy napelem rendszer Magyarországon körülbelül 5 év alatt képes átvenni az energiamérleget. Ezután pedig már csak ez a tiszta energiaforrás fog termelni. Mindemellett a napelem működés közben sem bocsát ki káros anyagokat. A napelem hulladékfeldolgozását illeti, a napelem rendszer alapanyagai kis alkatrészként is kinyerhetők, és nagy részben újrahasznosíthatók.