A napelem panelek szilícium elemekből épülnek fel.A szilícium, mint anyag fényre érzékeny félvezető így felhasználható napfény által kibocsátott elektromos áram előállításához. Az előző cikkünkből megismerhették a napelemek melyekről bővebben itt olvashat. Jelenleg kétféle rendszer fajtát különböztetünk meg aszerint, hogy kapcsolódik-e a villamos hálózathoz vagy sem.
Magyarországon jelenleg ez a legtöbbet használt technológia. A napelemek által létrehozott energiát egy inverter (ezért is használjuk a piacvezető Huawei ingertereket)- segítségével alakítjuk át villamos energiává, amelyet már a házon, ingatlanon belül tudunk felhasználni.
Akkor a villamos hálózat szolgáltatja a szükséges áramot (ahogyan a rendszer aktiválása előtt). De természetesen létezik a másik lehetőség is, amikor a kiserőmű több elektromos áramot termel, mint amit felhasználhatunk belőle, akkor a többletet visszatáplálja a villamos hálózatba. Ez egy korszerű megoldás, amely az egész évi áramfogyasztást fedezheti, hiszen az időjárás függő áramtermelést a villamos hálózat kiegyensúlyozza.
1. Napelem: a napsütésből egyenáramot termel
2. Kapcsolódoboz: itt csatlakoznak a napelemek kivezetései
3. Inverter: az egyenáramot 230 V-os, 50 Hz-es váltóárammá
Ezt a megoldást akkor szokták választani, amikor az adott ingatlanra nincs, vagy nem lehet bevezetni a villamos hálózatot. Sajnos ennek hátránya is ismert, mivel ennek a napelemes rendszernek a beüzemelése 3-4x is lehet a hálózatra kapcsolt napelemes rendszerekkel szemben. Ami még fontos, hogy az akkumlátorok üzemideje 5-6 év.
Itt az áram tárolásáról akkumulátor(ok) gondoskodik. A rendszer a napelemek által megtermelt áramot inverteren keresztül átalakítják át villamos energiává, majd az ún. töltésszabályozó segítségével szabályozza az akkumulátorok töltődését, hogy még véletlenül se történjen túltöltés vagy egyéb probléma.
Otthonfelújítási támogatással napelemes rendszerét most féláron megvalósíthatja. Egy közepes rendszer, akár 4,5 év alatt megtérül.Keresse bizalommal profi tanácsadóinkat!